רכשתם דירה / בית ? אתם לפני שיפוץ נכס קיים ?

במידה והחלטתם לקחת מעצב/ת פנים , איך תדעו להסביר לה את העדפותיכם מבחינת סגנון עיצוב ? איך תגדירו את הסגנון שלכם ? קלאסי , כפרי , מודרני , אקלקטי או אחר ?
סיכום קטן על כל סגנון עיצוב על מנת " לסדר לכם את הראש " בכדי שתהיו ברורים יותר לעצמכם ולמעצב הפנים בכדי להגיע לתוצאה הטובה ביותר.

הסגנון המודרני

לפני שאנחנו מתחילות להסביר על סגנון העיצוב המודרני חשוב להבין מאיפה הכל התחיל, סגנון זה שואב השראה מהאדריכלות המודרנית שהתפתחה בשנות השלושים של המאה הקודמת כתוצאה מהמהפכה התעשייתית. המאפיין העיקרי של סגנון זה הוא בנייה פשוטה ונקייה מקישוטים, המבוססת על צורות גאומטריות ועיצוב התומך בפונקציות של המבנה. עיקר ההתפתחות של הסגנון נוצרה כתוצאה מתהילתו של בית הספר לעיצוב ואדריכלות "באוהאוס" בגרמניה והאדריכלים הגדולים של התקופה כמו מיס ואן דה רוהה ולה קורבוזיה.
כמו מאפייני הסגנון באדריכלות, גם בעיצוב פנים הסגנון המודרני מאופיין בקווים נקיים וישרים, בהעדפת הפונקציה על פני קישוטיות מוגזמת ויצירת איזון רך בין חומרים, צורות ונפחים כדי להשיג את המראה המבוקש. הסגנון המודרני דוגל באלמנטים פשוטים, שאינם כוללים דוגמאות, פיתוחים או תוספות קישוטיות ועיקר שילוב החומרים משתמש על חומרים בצורתם הטבעית כמו בטון, עץ, זכוכית, מתכת וצבעים חלקים שעיקר הדגש הוא על חיבור איכותי ומושכל בניהם.הביקורת העיקרית כלפי הסגנון המודרני היא שלעיתים הוא משדר מראה קר ומנוכר, אבל המציאות אינה נכונה כלל, ניתן ליצור עיצוב מודרני בעל תחושה חמימה וביתית. ניתן לעשות זאת על ידי שימוש בחומרים בעלי מאפיינים חמים כמו עץ ולשלב להם גוונים חלקים וחמים עם נגיעות של טקסטיל פשוט שמחמם את האווירה.
העיצוב המודרני מתאים במיוחד למרחבים פתוחים ולכן הוא יעבוד היטב בחללים פתוחים ותואמים המשלבים מספר פונקציות כמו במטבח, פינת האוכל וסלון. אלמנטים נוספים היוצרים את הסגנון המודרני הם רהיטים מרחפים שיוצרים מראה גאומטרי ברור, תאורה שקועה, מרחפת ונסתרת וגופי תאורה פשוטים וחלקים, מדרגות מרחפות ומעקות כבלים או מעקות זכוכית ושימוש באלמנטים טרומיים.
ניתן להשתמש בפלטת צבעים רחבה כדי ליצור מראה מודרני, אבל חשוב לשמור על אחידות לאורך כל העיצוב. ניתן לשחק עם גווני מוקה, שמנת, עץ ונגיעות של שחור, אפשרות נוספת היא לשלב בין לבן, אפור, מתכת, זכוכית וצבע דומיננטי כמו צהוב, כתום או אדום. ליצירת מראה תעשייתי יותר ניתן לשלב בטון ואלמנטים תעשייתיים היוצרים מראה מתקדם יותר.
תמונה משולבת

הסגנון הכפרי

המקור של הסגנון הכפרי מגיע מבתים ישנים באירופה ובארצות הברית המאופיינים בבנייה המבוססת על משאבי טבע קיימים ועל יכולת עיבוד ידנית ושימוש בחומרים במצב הגולמי שלהם. עיצוב פנים כפרי מתבטא בעיקר במראה חמים ומזמין המתאים לכל בית וכל חלל.
החומרים העיקריים הנמצאים בשימוש בעיצוב הכפרי הם סוגי עץ שונים וכהים, אבן טבעית, פרופילי ברזל טבעיים וטקסטיל מעוטר ומחוספס. אליהם מצטרפים צבעים המתאימים לחומריות זאת כמו גווני שמנת, בז', גוונים עדינים של חום ושילוב דקורטיבי של גווני אדום, צהוב, ירוק ושילוב של מתכת דומיננטיות יותר כמו נחושת.
העיצוב הכפרי מתאים בעיקר לחללים גדולים, מרווחים ובעלי כמות גדולה של אור, בעיקר בגלל השילוב של אלמנטים דומיננטיים בעלי חומריות מחוספסת וגוונים חזקים שבולעים אור ומכבידים על החלל.
אחד המאפיינים המבליטים את הסגנון הכפרי מסגנונות אחרים הוא השימוש בפיתוחים על גבי חזיתות שונות, בדרך כלל דלתות החדרים, דלתות ארונות ואפילו קירות רגילים מקבלים תוספת של פיתוח המשדרג את המראה השטוח שלהם. מאפיין נוסף הוא שימוש בידיות חיצוניות המשלבות את החומרים המאפיינים את המראה כפרי.
בסגנון הכפרי קיימת חשיבות גדולה לפתחים של המבנה ולצורה שלהם, לכן רוב הזמן העיצוב יכלול פרופיל ברזל או אלומיניום בלגי עם חלוקה קלאסית של החלונות כדי להעצים את העיצוב הכללי של החלל. שימוש נוסף וחשוב מאוד לחלונות הוא המסגור של הנוף וההתחשבות בו לטובת העיצוב של המבנה כדי לחזק את הקשר אל החוץ ואל הטבע.
ניתן למתן את העיצוב הכפרי ולעדכן אותו מעט עבור חללים קטנים שאינם יכולים לקבל גוונים כהים ודומיננטיים מדי, על ידי חיבור של קירות בהירים עם אלמנטים מפותחים ובעלי ידיות ושילוב של רהיטי עץ ממוקדים בגוונים בהירים יותר ליצירת סגנון המשלב בין מראה כפרי למודרני. אפשרות נוספת היא שילוב של רהיטי עץ עתיקים ומשוחזרים המכניסים נגיעה מעניינת וממוקדת מבלי להכביד על כל החלל.

משולבת

הסגנון האקלקטי

לאנשים שאוהבים מגוון רחב של סגנונות בבית, ומעדיפים עיצוב שאינו מושתת על עקרונות ה"מתאים למתאים", שאוהבים לחשוב מחוץ לקופסה כשזה מגיע לעיצוב הבית, ואולי אף מעדיפים לעצב מחדש חדרים המעוצבים בסגנון קלאסי, נועד הסגנון הייחודי הנקרא אקלקטי.
למרות שהמילה 'אקלקטי' קיימת כבר שנים רבות, רק לאחרונה הפך סגנון זה למבוקש בעיצוב פנים. קישוט בסגנון אקלקטי התחיל את דרכו באמצעות האמנויות והארכיטקטורה של אמנים חלוצים אשר התגאו בעובדה שאינם דבקים בשום סגנון מסוים, ואז יצרו הגדרה של סגנון אישי וייחודי. באופן משעשע, סגנון זה הוגדר רשמית כסגנון חדש העומד בפני עצמו.
עיצוב פנים בסגנון אקלקטי מושאל מסגנונות עיצוב שונים, תוך יצירת מראה מגובש באמצעות צבע, מרקם וצורה. ההגדרה הטובה ביותר של סגנון זה היא: איסוף קפדני של אלמנטים מעניינים אשר יכולים לעבוד יחד.
עיצוב פנים זה דוגל בעיקר בהיבטים הבאים:
• שילוב רגוע של תקופות וסגנונות
• צבעים ניטראליים
• שימוש חדש בחומרים או פריטים קלאסיים
• שימוש ייחודי בפריטי אמנות וריהוט
• איחוד סגנונות שונים וחיבור אחיד שלהם באמצעות דפוס, צורה, מרקם, גימור או צבע
• מינימום עומסים. לכל פריט ריהוט או קישוט יש את מקומו
• סגנון ישן מעורב בקלות עם סגנון חדש
• פריטי עיצוב או ריהוט עשויים בעבודת יד ובעלי ערך סנטימנטלי
• ובעיקר – חגיגת הניגודים.

משלובת

 

הסגנון הקלאסי

אירופה הקלאסית, ארמונות ובתי פאר הם כולם חלק מהעבר וההווה של הסגנון הקלאסי אשר מי שבוחר בו לעיצוב ביתו רוצה לחוש בביתו ולשדר כלפי חוץ מלכותיות, סטייל ובגרות.
הצבע השולט בסגנון זה הוא הלבן וגווני השמנת, המקבלים חיזוק מגוונים מוזהבים ומגווני נחושת, בנוסף ישנו שימוש נרחב בקריסטלים ובזכוכית מחורצת או מצוירת. על מנת להדגיש אזורים או רהיטים מיוחדים ניתן לשלב את הצבע השחור שמהווה ניגוד ומשיכה לבהירות הכללית של החלל או שניתן להשתמש בגוונים כהים של ירוק, סגול ובורדו במקומות מתוכננים בחלל ליצירת עומק.
אחד המאפיינים הבולטים בסגנון זה הוא השימוש בקרניז, אלמנט אדריכלי הבולט מהקיר וממוקם בחלקו העליון, לקרניז תפקיד עיצובי בלבד ורמת העיטורים והפרטים בו ישפיעו על המראה הכללי של החלל. בנוסף, ישנו שימוש באלמנטים דקורטיביים על הקירות עצמם כגון לוחות עץ צבועים ומסגרות דקורטיביות המוצמדות לקיר וצבועות באותו הגוון במטרה ליצור מראה כללי עשיר במיוחד.

הטקסטיל בעיצוב הקלאסי מהווה חלק בלתי נפרד מהתמונה הכללית, לרוב הבחירה תהיה בטקסטיל עשיר וכבד כמו בדי קטיפה, ברוקד או בדים בעלי הדפסים עשירים המשלבים נגיעות מוזהבות ליצירת מראה דרמטי.

התאורה בסגנון הקלאסי מתאפיינת בשילוב של גופי תאורה בולטים ודומיננטיים כמו שנדלירים תלויים מקריסטלים, מנורות קיר דקורטיביות, פמוטים מוזהבים ושילוב של נרות ליצירת אווירה רכה ועשירה.
הרהיטים הם חלק בלתי נפרד מהמראה הקלאסי והם יהיו עשויים מפיתוחים רבים בקווים מעוגלים ובשילוב של עיטורים ודוגמאות סגנוניות. במקרה זה ניתן לשלב רהיטי עץ כבדים, ויטרינות עם חזיתות זכוכית המציגות כלים מפוארים, מסגרות מעוטרות, מסולסלות ומוזהבות, שולחנות ושידות המשלבות פיתוחי מתכת משויפים ומעובדים עם משטחי זכוכית.

משלובת

אכן לכל סגנון יש את הקסם שלו והייחוד שלו .

עדיין מתלבטים ? רוצים להתייעץ ? כחלק מתהליך התכנון והעיצוב , ניתן דגש לסגנון העיצובי המתאים לכם , לחלל ולטעמכם האישי ו"נתפור " אותו במידה הכי מדויקת עבורכם.
בהצלחה!