בנייה וניהול תקציב בשיפוץ

שיפוץ בית או דירה כרוך בהוצאות רבות לספקים שונים. הדרך הנכונה לצלוח אותו ולהימנע מאי וודאות כלכלית וגרוע מכך מחור גדול בכיס היא בניית תקציב לפני הכניסה לשיפוץ וניהולו השוטף בזמן השיפוץ.

אחת השיטות הנהוגות בשוק הינה חישוב עלות שיפוץ למטר והחישוב מתבצע לפי מחיר מטר מרובע (לרוב נע בין 1200-1500 ₪) שמכפילים בגודל הדירה. שיטה זו איננה מדוייקת כלל וגורמת לטעויות רבות. אנו לא ממליצות להשתמש בה.

השיטה הנכונה להעריך את מחיר שיפוץ הדירה הינה בניית תקציב על בסיס כתב כמויות אשר מפרט את מרכיבי השיפוץ. סטודיו אינביטווין לתכנון ועיצוב פנים יבנה עבורכם תקציב בהתאם לפרוייקט השיפוץ והאפשרות הכלכלית שלכם.

במדריך הבא תקבלו טיפים חשובים ביותר לבניית תקציב נכון שישאיר אתכם על הקרקע.

 

קיימו מכרז קבלנים

החלק הגדול ביותר של "עוגת התקציב" יהיה עלות הקבלן המבצע.

לכן אנו ממליצות בחום לקיים מכרז קבלנים באמצעות סט תוכניות עבודה וכתב כמויות לקבלן.

בקשו מהקבלן לציין בהצעת המחיר את העלות בצורה מפורטת לפי כתב הכמויות (רשימה אשר מפרטת את עבודות הקבלן). כך תוכלו להחליט האם אתם רוצים לבצע את העבודה במלואה או לוותר על סעיפים מסויימים בהתאם לתקציב שלכם.

 

ערכו טבלת אקסל

ערכו טבלה אשר מכילה את הספקים השונים השותפים לפרוייקט השיפוץ.

דוגמאות לספקים הללו – תוכלו למצוא בכתבה של תכנון שיפוץ שלב אחר שלב

הוסיפו לטבלה זו גם את עלות הקבלן המבצע שנבחר במכרז הקבלנים.

לכל שורה בטבלה תציינו פירוט של הרכישה, עלות משוערת, עלות בפועל, כמה שולם (אמצעי תשלום) ויתרה לתשלום.

הוסיפו לטבלה עלויות נוספות בפרוייקט, כגון עלות של קונסטרוקטור, יועצים נוספים, עלות של הגשת אישורים, חיובים של חברת החשמל והגז ועוד.

 

בצעו סקר שוק

ערכו סקר שוק עבור הרכישות השונות. כך תוכלו לציין בטבלה את העלויות המשוערות לכל אחד מהספקים.

תעשו סבבי קדם רכישות כדי להתרשם מהמחירים השונים, כך תוכלו לבחור את הספקים הרצויים עבורכם.

 

לפעמים צריך להתפשר

ההיצע בשוק מאוד גדול ובהתאם לכך גם טווחי המחירים. תמיד נרצה את הכי טוב אך לא תמיד הכי יקר הוא הכי טוב עבורנו. החלטה האם לרכוש או לא צריכה להתבסס גם על שיקולי התקציב.

הפתרון הוא להחליט מראש כמה כסף מוקצה לכל דבר ולהשתדל לעמוד בו בסטייה מינימלית. המסגרת הזאת תחזיר אתכם לקרקע ותכוון אתכם למוצרים ולשירותים שהם ברי היכולת הכלכלית שלכם.

אחת הטעויות בקרב אנשים היא לבזבז את מרבית הכסף על הרכישות הראשונות וככל שמתקדמים בתהליך לא נשאר תקציב לאלמנטים חשובים לא פחות. הדוגמה הנפוצה ביותר היא התאורה. כאשר דווקא התאורה היא אלמנט מרכזי ביותר שאסור לפסוח עליו.

 

הוצאה בהפתעה

בכל פרוייקט ישנן חריגות או הוצאת בלתי צפויות, לכן קחו בחשבון כ-10% מהתקציב הכללי עבורן. אם תערכו לכך לא תופתעו ויותר חשוב מכך – לא תתקעו באמצע הפרוייקט ללא אפשרות כלכלית להמשיך.

 

אז איך נדע על מה להשקיע את הכסף ואיפה אפשר לחסוך?

הכנו עבורכם מספר טיפים שיעזרו לכם לדעת לנתב את הכסף בצורה נכונה ויעילה.

ערכו רשימת סדר עדיפויות

הטיפ החשוב ביותר הוא לערוך רשימה של סדרי העדיפויות הכפופים לתקציב ולא מאפשרים לכם לחרוג ממנו.

היו נאמנים לרשימה זו כי בסופו של דבר לכל אחד מאיתנו יש את הדברים שחשובים לו. כדי שתהיו מרוצים בסוף כדאי להיות מודעים למה באמת חשוב עבורכם.

חללים רטובים

בחללים הרטובים תשקיעו את הכסף באריחים של הריצוף ובאלמנט נוסף אחד, לדוגמה קיר אחד מיוחד או מראה דומיננטית. את שאר הקירות, שזוהי הכמות הגדולה, תבחרו אריחים פשוטים וזולים יחסית. כך תרוויחו מקלחת שנראת מיליון דולר עם טאצ' עיצובי ללא עלות גדולה.

אביזרי סניטריה

ניאגרות, ברזים, אינטרפוצים וכו'. גם כאן טווח המחירים עצום. העצה שלנו היא לרכוש אלמנטים שנראים טוב, בעלי אחריות מספקת ולא להיכנס להוצאות של עשרות אלפי שקלים. מסוג הדברים שבדיעבד מבינים שההוצאה הייתה מיותרת.

ביחרו אלמנט כוח

בכל חלל החליטו מה האלמנט המרכזי ובו תשקיעו את הכסף (זה יכול להיות חיפוי קיר מיוחד, רהיט מרשים, יצירת אומנות או כל דבר אחר). הוא ייצר עבורכם את אפקט ה"ואוו" וכל שאר האלמנטים בחלל רק ישלימו אותו.

איקאה היא לא מילה גסה

לפעמים חנויות שנחשבות low-cost  כגון איקאה יתנו את המענה עבורכם ויעזרו לכם לשמור על התקציב.

 

מסתבכים??? אנחנו כאן בשבילכם!

צרו עימנו קשר ואנחנו נעשה לכם סדר בהוצאות השיפוץ וניהולו כראוי.